İletişim 0.533.5676642

Alexandar Nevsky

Alexander Nevsky, 30 Mayıs 1220’de Pereslavl-Zalessk şehrinde doğdu. Babası Yaroslav II, Vaftizdeki Theodore (+1246), “nazik, nazik ve güler yüzlü bir prens”, Kutsal Prens Yuri Vsevolodovich’in (4 Şubat) kardeşi Vsevolod III Büyük Yuva’nın (+ 1212) küçük oğluydu. Aziz İskender’in annesi, Ryazan prensesi Theodosia Igorevna, Yaroslav’nın üçüncü karısıydı. Büyük oğulları, on beş yaşında Rab’bin yanına ayrılan Kutsal Prens Theodore’du (5 Haziran). Aziz İskender onların ikinci oğullarıydı.

1236’da İskender’in babası Kiev Büyük Prensi olmak için ülkenin hiyerarşisinde yükseldiğinde, İskender Novgorod Fief’i olarak görevi devraldı. Bu aslında askeri bir komisyondu. Nispeten hassas bir yaştan itibaren, 16 yaşından itibaren, bu feodal cumhuriyeti, dindar Hıristiyan kökenlerinden ve günlük Ahit okumasından aldığı ilahi bir adalet duygusuyla yönetti. Moğolların Rusya’nın kuzey bölgesini istila etmesi, onun savaşmayı yönetimle birleştirmesine neden oldu, ancak yine de sağlıklı bir yaşam sürmeyi başardı ve 1239’da Polotsk Prensi’nin kızıyla evlendi. Ancak zamanının çoğunu halkın iyiliği için feda etti.

İskender’in bu sorunlu bölgedeki doğrudan hükümdarlığı, oğlu Vassily aracılığıyla Novgorod’da adaleti kontrol etmeye devam etmesine rağmen, Vladimir Prensi olarak kardeşi Andrew’un yerine geçtiği 1252 yılına kadar sürdü. 1255’te İskender, Vasily’e karşı çıkan isyanı bastırmak için yeniden silaha sarıldı.Adını ölümsüz kılan, özellikle ülkesinin ve halkının maddi ve manevi mirasının fedakar bir savunucusu olması ve ayrıca İsveçlilere, Litvanyalılara ve Töton Şövalyelerine karşı muzaffer direnişidir. Ayrıca daha sonra, Moğol derebeyleriyle kabul edilebilir bir yaşam tarzı oluşturarak Büyük Prens olduğunda .

Neva nehrinin İzhora ile birleştiği yerde işgalci İsveç ordusuna karşı verdiği muzaffer savaş, ona tarihin onu hatırladığı isim haline gelen Nevsky (Neva’nın anlamı) takma adını kazandırdı. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, 1242’de Nevsky, Rus ordusunu Chudskoye Gölü’nde işgalci çelik kaplı Alman Cermenlerine karşı zafere taşıyarak başka bir savaşta daha büyük ün kazandığını gördü. İnancı gereği İskender savaşlardan ve siyasi huzursuzluklardan hoşlanmadığı için güçlü Moğollarla işbirliği yapmaya çalıştı. Tatarlar, Rusya’nın Büyük Prensi olan ve ünü kendisinden önce gelen bir adamın davranışlarından derinden etkilenmişlerdi. Bu savaş ağalarını ülkesini barış içinde terk etmeye ikna etmek için hâlâ büyük diplomasi kullanmak zorundaydı.

İskender’in 1263’teki ölümünden birkaç dakika önce prenslik rütbesinden vazgeçtiği ve keşişlik alışkanlığını edindiği kaydedildi. 1381’de Kiev ve Tüm Rusya’nın metropolü Kıbrıslı tarafından kanonlaştırıldı. Bu, Dmitri Donskoy’un Tatarları mağlup etmesiyle imparatorluğun lehine artan yükselişiyle aynı zamana denk geldi. Bu Moskova Prensi, atasının sunaklara yükseltilmesinin kendi siyasi prestijini ve gücünü güçlendirdiğini gördü. Ölümünden beş yüzyıl sonra, Büyük Petro’nun İsveçlilere karşı kazandığı zaferin ardından, Peter, Aziz İskender’in kalıntılarının, bugün bulunduğu, kendi adını taşıyan manastırdaki yeni başkenti St. Petersburg’a nakledilmesini ayarladı. Büyük Petro’nun 1725’teki ölümünden kısa bir süre sonra, eşi Rusya Kralı I. Catherine, Alexander Nevsky Nişanı’nı kurdu. 1917’de kaldırılmış olmasına rağmen 1942’de Sovyet hükümeti tarafından yeniden canlandırıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Alexander Nevsky, Rusya’nın Alman işgaline karşı direnişinin sembolü haline geldi. Rus Ortodoks Kilisesi ‘Alexander Nevski’ adlı zırhlı bir tümeni finanse etti.

“Latinlere karşı büyük bir katliam yaşandı ve sayısız insan öldürüldü ve liderlerinin yüzünde keskin bir mızrak izi kaldı.” Tanrı’nın bir meleği Ortodoks ordusuna görünmez bir şekilde yardım etti: Sabah olduğunda, Aziz İskender’in ordusunun ilerleyemediği İzhora Nehri’nin karşı kıyısında çok sayıda öldürülen düşman vardı. 15 Temmuz 1240’ta Neva Nehri’nde kazanılan bu zaferden dolayı halk, azize Alexander Nevsky adını verdi.

Alexander Yaroslavich Nevsky, 1236-63 yılları arasında Kiev Rus krallığında Novgorod Prensi, Kiev Büyük Prensi ve Vladimir Büyük Prensi olarak görev yapmıştır. Ortaçağdaki Ruthenia denilen Kiev Rusyası (eski Doğu Slavyası, Ruscia) için anahtar kişilik olduğu kabul edilir. Almanya ve İsveç’i işgal ederek büyük askeri başarı kazanmıştır. Rus Ortodoks Kilisesi tarafından 1547’de aziz olduğu kabul edilmiştir.