İletişim 0.533.5676642

Kadı Efendi Banyabaşı Camii

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yer alan Camii’ye Seyfullah Efendi Camii ve Banya-Başı Camisi de denmektedir. Mimar Sinan tarafından tasarlanan Camii’nin yapılış tarihi hakkında net bir bilgi bulunmasa da 1566 yılı kabul edilmektedir. Sofya’nın önceki ve ilk yerleşim yeri olan antik kent Serdica’da yer almaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “Sofya’da En Güzel Minaresi Olan Camii” dediği, genişçe olan kubbesi ve minaresinin yüksekliği ile dikkat çeken Camii’dir.

Kapının kemer aynasında taşın üzerine boya ile yazılmış bir yazı ve 974 (1566 yılına tekabül etmektedir) tarihi vardır. Kuruluş tarihi hakkında çeşitli tarihler varsa da 1566 yılını kabul etmek daha uygundur. Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır.

Avrupa’nın en eski Camii’lerinden biridir. Sofya Merkez Hamamı ile hali arasında, Tsum diye bilinen en büyük ticaret mağazasının alt tarafında bulunan Banyabaşı Camii’ni Molla Efendi Kadı Seyfullah adında bir hayırsever kurduğu için bazı kaynaklarda onun adıyla da anılmaktadır. Seyfullah Efendi Camii de denir. Son temel onarımı Türkiye Büyükelçisi Fethi Bey tarafından finansa edilerek 1920’li yıllarda yapılmıştır.

5 asırlık Banyabaşı Camii’si birçok onarımdan geçmiş ve en son onarım Türkiye Cumhuriyeti tarafından Sofya Büyükelçiliğinin girişimleriyle gerçekleştirilmiştir. Depremlerden dolayı çatlamış olan mermer minber değiştirilmiştir. Çeşitli hayırseverlerin himmetleriyle de ısıtma sistemi, sıva-boya vs yaptırılmıştır. Günümüzde kullanıma açık olan cami Cuma günleri 700’ün üzerinde, bayramlarda ise 200’ün üzerinde cemaat almaktadır.

Bir zamanlar cami etrafında Molla Efendi Kadı Seyfullah’ın ve Emin Dede’nin kabirleri ve yakın mesafede bir hamam bulunmakta imiş. Ancak bugün cami külliyesinden sadece ibadet kısmı kalmıştır.