İletişim 0.533.5676642

Yeoryos Karaiskakis

Yeoryos Karaiskakis, Yunan Bağımsızlık Savaşı’nda önemli rol oynayan Yunan mareşali ve Yunanistan’ın milli kahramanı. 23 Ocak 1780 tarihinde Skoulikaria doğdu.

Eşkıyaları ve isyancılarıyla ünlü bir bölge olan Epir’deki Agrafa’da doğup yetişti. Armatolos adıyla bilinen milis örgütü içinde görev aldı. Ardından, asi ilan edilen Tepedelenli Ali Paşa’nın Osmanlı yönetimine karşı yürüttüğü mücadeleye katıldı. Ali Paşa’nın muhafız alayında görev yapmasına karşın (1808-1820), paşanın ölümüyle (Ocak 1822) sonuçlanan savaş sırasında Osmanlıların yanında yer aldı. Bu olaydan sonra, birkaç yıl boyunca Yunanistan’ın batısında Osmanlılara karşı çarpıştı. Ama bağımsızlık mücadelesinin geleceğine ilişkin tehlikelerin belirdiği her olayda Osmanlıların tarafına geçmekten vazgeçmedi.

Karaïskákis sık taraf değiştirmesine ve hırslı kişiliğine rağmen, cesur bir savaşçı ve Osmanlıların gerçekten çekindiği az sayıda Yunan komutandan biriydi. Bağımsızlık öncesi dönemde merkezi Nafplion’da bulunan Yunan hükûmeti tarafından affedildikten sonra, 1824 sonbaharında Peloponnesos’ta baş gösteren bölgesel bir ayaklanmayaı bastırdı.

Nisan 1826’da, Armatolos komutanı olarak, II. Mesolongion Kuşatması’nı kırmak için bir harekât düzenledi. Ama hastalığı ve Armatolos’un disiplinsizliği, Osmanlı hatlarını yarmaya çalışan Mesolongionlulara güçlü bir destek vermesini engelledi ve kenti savunanlardan çoğu çarpışmalar sırasında öldü. Karaiskakis 23 Nisan 1827’de Atina’da, Akropolis Kuşatması’nı yarmak için çarpıştığı sırada öldü.